Ev De-ri Terlik Modelleri

Ev De-ri Terlik Modelleri nelerdir, nasıldır, kullanışlı mıdır gibi birçok sorular aklımıza gelmektedir. Ev de-ri terliklerin modelleri olduğu kadar çeşitli stilleri de vardır. Her mevsime göre uygun giyim eşyalarındadır. Parmak arası terlikler, mokasen terlikler vs birçok terlik modeli bulunmaktadır. Modelleri olduğu kadar birçok da stil tasarımları vardır. Derinin türleri vardır. Rugan, süet, nubuk vs. gibi türlerdir. Her bir türün yapısına göre farklı bakımları da bulunmaktadır. Ev deri terlik modelleri nelerdir, ayak kokusu yapar mı, bakımlar nasıl olmalıdır gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Evde deri terlik giymek sağlık açısından önemli mi, her mevsim giyilebilir mi bu gibi sorulara da cevaplar bulmaya çalışacağız.

Derinin tarihi bakımından çok eski zamanlara dayanmaktadır. Deri günümüze gelene kadar birçok işlemlerden geçmiştir. Öncelikle ham madde olan hayvan derileri alınıp birçok aşamalardan geçmiştir. Bu aşamalarla da birçok eşya tasarıları yapılmıştır. Giyimde, ayakkabıda, aksesuarda, terliklerde vs. gibi giyim eşyalarında kullanmışlardır. Buna deri terliklerde dahildir. Deri sağlık açısından da tercih edilenler arasındadır. Derinin hakiki olması esas olandır. Eğer hakiki değilse yapaysa bu ayağımız için kötü sonuçlar doğurabilir. Ayağımızın yapısını değiştirme de, terletme de, ayağımız da koku gibi sonuçlardır. Bu durumlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Hakiki deri kullanmamız gerekmektedir. Giyim eşyası olarak tercih edilenler arasındadır.

Deri terlikler sağlık açısından önemlidir. O yüzden hakiki deri olmasını tercih etmeliyiz. Derinin de türleri bulunmaktadır. Derini türleri; rugan, süet, nubuk, vidala, glase bunlardan birkaçıdır. Her bir deri türünün de bakımı daha farklıdır. Rugan derisi, daha parlaktır. Süet derisi, yumuşak tüylü ve kadife tutumlu, türlü renklerde, boyası derinin içine iyice işlenmiş mamul derilerdir. Nubuk, cildi zımparalanmıştır. İki yönüyle de süetten farklıdır. Daha kısa tüylü ve toktur. Derinin yüzeyine dokunduğumuzda daha çok kadifemsi bir temas verecektir. Glase, çeşitli renklerde boyanmış yumuşak tutumlu yüzlük derilerdir. Glase terliklerin sayalarında kullanılır. Vidala, finisaj görmüş, türlü renklerde ve yumuşak tutumlu derilerdir. Ev içi deri terliklerinde de kullanılır. Ev içi deri terliklerinde her kişiye göre, her yaşa uygun modelleri bulunmaktadır. Parmak arası olarak, ön kısmı kapalı ya da açık, topuklu, düz taban vs. gibi modelleri vardır.

Kadınlar genellikle şıklık açısından de-ri terliklerini seçerler. Ev içi deri terliklerinde rugan, nubuk, süet vs. gibi terlik çeşitlerini giyim eşyası olarak kullanırlar. Vücudumuzun tüm yükünü ayaklarımız taşıdığı için ayak sağlığımıza daha çok önem göstermemiz gerekir. Her mevsime uygundurlar. Örneğin; misafirliğe gidildiğinde kadınlar genelde rugan türü deri terliklerini tercih ederler. Daha şık daha parlak bir dokusu olduğu içindir. Ön kısmı kapalı olan terlikler tercih edilmektedir. Ön kısmının kapalı olması genellikle kış aylarında tercih edilir. Gündelik olarak da her zaman derinin hakiki olmasına özen göstermeliyiz. Derinin esnekliği, yumuşaklığı, giyildiğinde ayağımızın şeklini alması bunlar çok önemli faktörlerden birkaçıdır. De-ri terlik markası rahatlığa, sağlığa ve tabi ki şıklığa daha çok özen gösterdiği için tercih edilenler arasındadır. Ev içi deri terliklerinde rahat seçebileceğimiz giyim eşyaları bulunmaktadır. Modelleri olduğu kadar birçok çeşit stilleri de bulunmaktadır. İsteyen yumuşak tüylü, kadife tutumlu süet terlikleri, daha kısa tüylü ve tok olan yüzeyine dokunulduğunda kadifemsi teması veren nubuk ya da yüzeyi daha parlak olan rugan terliklerini seçebilirler. Kalite bakımından olsun rahatlık olsun terliğin deriden olması daha iyidir. Hakiki deriler daha uzun vadeli olup yırtılma ve kopma olmaz. Esnek yapıdadırlar. Sağlık açısından da ayağımıza uygun olduğu için daha çok tercih edilenler arasındadır. Ev içi deri terliklerinde birçok stil çeşitleri de vardır. Bunlar sağlamlık açısından da en uygunlarından de-ridir. De-ri’nin de sıraladıklarımda birçok modeli olduğunu anlayabilir. Kalite bakımından çok uygundur. Maliyet açısından hakiki deri olduğu için gayet uygun fiyatları vardır. Her model de her stil de her türde çeşitlerini bulunabilir. Dayanıklı olması esnek yapısı ile de daha çok tercih edilenler arasındadır. De-ri yapay olan türleri tercih etmezler. Çünkü sağlık açsından iyi olmadığı için yoktur. Genelde hakiki derilerdir.

Ev de-ri terlikleri deri hakiki olduğu için ayakta terleme yapmaz. Giyildiğinde ayağın şeklini alır. Ayakta terleme yapmadığı gibi kokuda yapmaz ve daha ayağımız açısından daha sağlıklıdır. Ayağımız vücudumuzun tüm yükünü taşıdığı için kaliteli olmasına daha çok dikkat edilir. Ev de-ri terliklerinde derinin türlerine göre bakımları vardır. Derisi nubuk olan terlik de nubuk silgisi ile silinir. Daha sonra boya varsa eğer sprey bir boya ile boyanıp bir fırça yardımıyla da tüyleri taranır ve kurumaya bırakılır. Süet olan terliklerde fazla sert olmayan fırçayla temizlenip havalandırılması gerekmektedir. Rugan terliklerde deri yüzeyleri son derece hassas olduğu için nazik bir şekilde hafif ve nemli bir bezle temizlenip kurumaya bırakılır. Türlerine modellerine bakılarak böylelikle ev içi deri terlik modelleri seçimlerimizi alışverişimizi daha dikkatli bir şekilde yapmış oluruz.