De-Ri Terlik Temizliği

De-ri terlik temizliği aklımıza gelen sorulardan biridir. Derini dokusunu bozmadan nasıl, neyle silinmesi gerekir vs. gibi sorular da vardır. Derinin yumuşaklığından, esnekliğinden dolayı daha dikkat edilmesi gerekir. Deri terliklerinin modeli olarak parmak arası terlikler, ev içi terlikler vs. gibi modelleri vardır. Yapısı bakımından da birçok modeli dokusu vardır. Bunlarda rugan, nubuk, süet vs gibi terliklerdir. Modelleri olduğu kadar farklı stillerinde bulunmaktadır. Her bir modelin temizlenmesi de farklıdır.

De-ri terlik temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler derinin türlerine göre dikkat edilmelidir. Bunlardan bazıları rugan, vidala, süet, nubuk, glase, lame ve doredir. Rugan türü; sığır, dana, at, deve, keçi, oğlak ve koyun ham derinlerinden kullanılır. Ham derinin serpilendikten sonra yağlı ya da sentetik laklarla finisaj yapılmış çok parlak görünüşlü yumuşak tutumlu yüzlük deridir. Deri yüzeyleri son derece ince ve hassastır. Kirlendiklerinde hafif nemli yumuşak bir bezle temizlemek gerekir. Böylelikle rugan deri terlikler temizlenmiş olur. Vidala türü; Ağır, orta ve hafif sığır, dana ve at derilerinin krom tuzları ile sepilemesinden elde edilen, sırça tarafından finisaj görmüş, türlü renklerde ve yumuşak tutumlu derilerdir. Terliğin yüzeyi toz vs. den yumuşak bir bezle veya fırça ile temizlenir. Süet türü; finisaj görmüş yumuşak tüylü ve kadife tutumlu, türlü renklerde, boyası derinin içine iyice işlenmiş mamul derilerdir. Fazla sert olmayan bir fırça ile temizlenir. Nubuk türünde; cildi zımparalanmış deri yapısı vardır. Daha kısa tüylüdür. Yüzeyine dokunulduğunda kadife teması verecektir. Nubuk yüzeyini silmek için nubuk silgisi ile silinir. Bu deri türlerinde anlaşıldığı gibi her derinin kendine göre bakımı temizlenmesi vardır. Bunlar gibi birçok deri türleri de vardır. De-ri terlikleri bunları ve birçok deri türlerinin dokusundan üretirler. Sağlık açısından da bakımları çok önemlidir.

De-ri terliklerin birçok modeli vardır. Bunlar parmak arası terlikler, ev içi terlikleri vs.dir. Parmak arası terlikler çok kullanışlıdır. Dışarısı için ilkbahar yaz aylarında tercih edilir. Ev içi terlikler ise her mevsime uygun kullanışlı bir iyim eşyasıdır. De-ri terlikler çok kullanışlı giyim eşyalarıdır. Derinin yumuşaklığı, esnek yapısı ve nefes alması en önemli özelliklerinden biridir. Sağlık açısında da önerilen tercihler arasındadır. De-ri terlik her yaşa her ayağa uygun giyim eşyasıdır. Birçok kişi rahatlık açısından tercih ederler. Kadınlar için parmak arası terlikler daha çok tercih edilir. Bunlarında birçok stil çeşitleri vardır. Topuklu, düz taban vs gibidir. Sadece siyah olarak renk yoktur. İşlendiği için her insanın isteğine göre seçenekler vardır. Terliklerin işlenmişi olarak tüylüsü de bulunmaktadır. Her yaşa uygun terlik çeşitleri bulunmaktadır. Terlikler ayağımızın yapısını şeklini bozmazlar. Çünkü yapısı bakımından esneklerdirler. Sağlık açısından doktorlar hakiki deriyi önerirler. Hakiki deri kaliteli olduğu için daha çok tercih edilir. Hakiki deri daha yumuşaktır ve daha çok kalitelidir. Hakiki deri maliyeti bakımından da çok uygundurlar. Hakiki olmasından dolayı daha dayanıklı ve uzun vadeli kullanılan giyim eşyalarındandır.

De-ri terliklerin ev içinde giyilecek olanları da vardır. Her yaşa göre uygundur. Ev içinde giyildiği için derinin hakiki olmasına daha çok dikkat edilmelidir. Her zaman temizliğine de dikkat edilmelidir. Eğer rugan ise temiz bir bezle nazikce silinmelidir. Ön kısmı kapalı ya da açık, topuklu, düz taban her çeşidi vardır. Kadınlar daha çok şıklığa önem verirler. Şık olduğu kadar kaliteli olmasına da dikkat edilmelidir. Kaliteli olması ayağımız için daha çok sağlıklıdır. Suni deriler ise sağlıklı değillerdir. Dokusu yapaydır. Maliyeti bakımından ucuz olup kısa vadelidir. Dayanıklı değillerdir. Ayağımızın yapısını da bozabilirler. Suni deriler ayağımızda kokuya da neden olabilir. Derinin hakiki olmasına özen gösterilmelidir. De-ri markası da kişinin ayak sağlığını, rahatlığını düşündükleri için çok iyi bir markadır. De-ri terliklerinde birçok model ve stili bulunmaktadır. Terliklerin bakımları iyi olmakla beraber kalitelidirler. Erkekler içinde birçok modeli vardır. Dışarısı için rahat terlikler, parmak arası terlikler, ev içi terlikler de-ri sabo terlikler vs. gibi modelleri bulunmaktadır. Her mevsime uygun kaliteli giyim eşyalarındandır. Ama genelde daha çok ilkbahar yaz aylarında giyim eşyası olarak kullanılır. Erkekler genelde parmak arası terlikleri de tercih ederler. Sağlık açısından da deri çok önemlidir. Erkekler için olan parmak arası terliklerinde türlerine göre birçok stili vardır. De-ri sabo terlikler de çok rahat ve giyim için kullanışlıdırlar. Bazılarının üzerinde çeşitli stilleri vardır.

Ev içi deri terliklerde günlük hayatta giyim eşyası olarak kullanılır. Ayak sağlığımız açısından kaliteli terlikler giyilmeye özen gösterilmelidir. Terliklerin deri olması gereklidir. Ev içi terlikler her mevsim giyebileceğimiz ev içinde giyebileceğimiz terliklerdir. Rugan, nubuk, süet vs. gibi türler daha çok tercih edilenler arasındadır. Şıklık ne kadar çok düşünülse de sağlık açısından da çok önemlidir. Sağlık açısından da deri terlikleri daha çok temiz tutmak gerekmektedir.