De-ri Terlik Sağlıklı mı?

De-ri terlik sağlıklı mı bu soru birçok kişinin aklında takılan sorulardan biridir. Elbette sağlıklıdır. Birçok kişi rahatlıkla tercih edebileceği giyim eşyasıdır. Ayaklarımız vücudumuzun yükünü taşıdığı için en önemli noktalardan biridir. Bunda kalite olsun marka olsun daha çok ön plana çıkmaktadır. De-ri terlik markası da bu durum da kalite bakımından tercih edilebilir. Kalite ayağımız bakımızdan şeklini, ayağımızın rahatlığını daha çok ön plana çıkarmaktadır.

Ayağımız vücudumuzun önemli bölümünden biridir. Sağlık açısından daha iyi bakılması gerekir. Kimi insanlar ucuz diye kalitesiz suni deri terliklere başvurmaktadır. Ama bu iyi bir karar değildir. Hakiki deriden yapılmış terlikler suni deriden yapılmışlara göre tercih edilmesi gerekir. Hakiki deri terlikler dışarda gezerken çok rahat ve şıktır. Ev içinde de daha çok tercih edilenler arasındadır. Her kesime uymaktadır. Kalite bakımından olsun sağlık olsun fiyatlar açısından olsun en idealler arasındadır. Modeller bakımından genellikle dışarısı için kadınlar tarafından parmak arası terlikler ön plandadır. Şıklık bakımından farklı modelleri tasarımları vardır. Genellikle rahatlık açısından da kullanımı uygundur.

Sağlık alanında çalışanlarda genellikle de-ri sabo terlik kullanırlar. Rahatlıkta alt tabanın ortopedinin önemi vardır. De-ri yumuşaklık açısından da ayağa uygun yapıdadır. Her kesime göre terlik modelleri bulunmaktadır. De-ri terlik modelleri; parmak arası terlik, ev içi terlikleri vs. gibi modelleri bulunmaktadır. De-ri parmak arası terlikler ilkbahar, yaz aylarında daha çok kullanılır. Ama normalde her mevsim içinde kullanılabilir. Ev içinde de genellikle terlik kullanıldığı için yapısının deri olması daha çok önemlidir.

Derinin işlenerek kullanılması tekstilden çok öncedir ve tarihçesi ilk insanla başlamış denilebilir. Eski dönemlerde avcılıkla hayatlarını idame ettiren insanoğlu, avladıkları hayvanın etinden olduğu kadar derisinden de faydalanmışlardır. İlk zamanlarda sağlık, korunma gibi amaçlarda kullanılan deri, günümüzde aynı amaçlarla beraber giyim, süs, dekor, aksesuar, sanat, moda gibi alanlarda da sıkça olarak kullanılan materyal olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan biri de ayaklarımız için deri terliklerdir. Zamanla derinin işlenmesi ile bu durum çıkmıştır. Deri terlikler de böylelikle daha çok modelleri olmuştur.

De-ri terlik rahatlık açısından, uygun fiyatlar olsun daha çok tercihler arasındadır. Kadınlar özellikle rahatlık açısından ve şıklık açısından bu konuya daha çok özen gösterirler. Genelde dışarısı için parmak arası terlik tercih edilir. Deri parmak arası terlikler yüzyıllardır giyim eşya konusunda tercihler arasındadır. De-ri parmak arası terlikler sağlık, şıklık ve rahatlık açısından kolaylıkla tercih edilen giyim eşyası olarak kullanılır. De-ri parmak arası terlikler için bir çok tasarımlar vardır. Bunlardan üzeri taşlı, peluşlu vs. gibi aksesuarla da daha şık hale getirilmiş terlikler vardır. Birçok kadının tercihleri arasında yer almaktadır. Rahat olması ayak sağlığımız için çok önemli rol oynamaktadır. De-ri terlikler topuklu, topuksuz, dolgu topuklu, düz taban vs. gibi modelleri de bulunmaktadır. Ev içi içinde de kullanılır.

Sağlık alanında çalışanlar daha çok de-ri sabo terlik kullanır. Çünkü ayak rahatlığı çok önemlidir. Vücudumuzun bütün yükünü ayaklarımız taşıdığı için daha rahat terlikleri giyim eşyası olarak kullanırlar. Ayak yapımızın, yürümemizde, şeklinde önemli rol oynadığı için ayağımıza giydiğimiz terliklerde burada önem taşımaktadır. İlkbahar, yaz aylarında dışarısı için daha çok terih edilenler arasında yer almaktadır. Genelde rahat terlik modelleri için de-ri sabo terlik, mokasen terlikler, parmak arası terlikler tercihler arasında yer almaktadır. Deri terlik seçiminde ayağımıza uygunluğu, rahatlığı, yumuşaklığı vs. bunlara çok dikkat edilmelidir. De-ri terlik modelleri olarak değil sağlık açısından rahatlığa da bakılmalıdır. Hakiki olması çok önemlidir. Günümüzde daha çok suni deri ucuzluğundan dolayı daha çok tercih edilmektedir. Ama bu durum çok yanlıştır. Çünkü her zaman kalite daha çok ön plana çıkmaktadır. Ayağımızın sağlığı için daha çok tercih edilenler arasına kaliteli olması önemlidir.

De-ri terlik temizliği çok önemlidir. Ayaklarımız sürekli terlik, ayakkabı bunların içinde olduğu için temizliği de daha çok önemli oluyor çünkü bakterileri daha çok aldığı için. Temizlik de beze biraz deri temizleyicisi döküp sonra yavaş yavaş sileriz. Böylelikle terliklerimiz de temizlenmiş olur. Sağlığımız açısından önemli olduğu için bu temizliğe çok özen göstermeliyiz. Deri terlikler kalitesi bakımından maliyet olarak biraz daha fazladır. Bu durum normaldir. Çünkü ayağımız bütün vücudumuzun yükünü taşırlar. Bu da daha çok dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir. Ev içi giydiğimiz terlikler de daha çok giydiğimizin kanıtlar niteliktedir. Kadınlar için önemli olan unsur sadece şıklık bakımından değil kalite bakımından da daha çok tercih edilenler arasına girmektedir. Birçok farklı tasarımları bulunmaktadır. Ön kısmı deri ile kaplı olan, düz tabanlı, topuklu vs. gibi tasarımlar öne çıkmaktadır. Erkekler içinde rahatlık çok önemlidir. Genelde ev içinde giydikleri terlik tasarımları olarak düz taban ön kısmı deri ile kaplı ya da açık olarak tercih ederler. Öncelikle olarak da hakiki olmalıdır. Çünkü ayağımızın sağlığı birçok şeyden önemlidir.