De-ri Terlik Modelleri

De-ri terlik modelleri nelerdir sorusu merak edilen sorulardan biridir. Deri terlik çeşitleri olsun, türleri olsun, nasıl temizlenmesi gerektiği gibi sorular birçok kişinin aklına gelen sorulardandır. De-ri terlikler her mevsime uygun modelleri vardır. Parmak arası terlik, ev içi deri terlikler, de-ri sabo terlikleri gibi birçok çeşidi vardır. Deri insanlığın başlangıcından günümüze kadar işlenerek gelmiştir. Derinin birçok türü vardır. Her bir türün işlenişi farklıdır.

De-ri terlik modelleri olarak parmak arası terlikler, ev içi terlikler vs. bulunmaktadır. Modelleri olduğu kadar derinin türleri de vardır. Rugan, nubuk, süet vs. gibi derinin de türleri vardır. Bu türler de işlenerek birçok stil elde edilmiş olur. Öncellikle ham maddeleri genelde sığır, dana, deve gibi hayvanların derileri işlenerek giyim, ayakkabı, aksesuar, terlikler vs. gibi giyim eşyaları olarak ortaya çıkar. De-ri terlikler de bu giyim eşyalarından biridir. De-ri terlikler birçok stili bulunmaktadır. Genelde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de sağlık açısından uygun olup olmamasına bakılması gerekmektedir. Derinin hakiki olması hem kaliteli olduğunu gösterir hem de ayağımızın sağlığı bakımından da daha iyi olduğunu gösterir. Terlikler her mevsime göre çok kullanışlıdır. Genelde kimi terlik modelleri için ilkbahar yaz ayları için önerilir. Örneğin; dışarı çıkıldığında havanın güzel olması bir kadın için genelde parmak arası terlikleri tercih edebilir. Topuklu, düz taban vs gibi stillerden seçip giyebilir.

Rugan, nubuk, süet vs. gibi deriden yapılan birçok terlik bulunmaktadır. De-ri terlik her yaşa uygun uygun ve kalitelidir. Derinin yumuşak esnek olması her ayağın yapısına göre olması daha çok tercih edilenler arasına girmektedir. Derinin bir de dokusunda deliklerin de bulunması ayağın da nefes alması sağlamaktadır. Rugan deri terlikler yüzeyi parlaktır. Dokusu yumuşak ve hassastır. Ona göre de bakımı vardır. Nubuk yüzeyinde bulunan tüyler daha kısadır. Genelde bakımı fırça yardımı ile yapılır. Süet terliğin ise yüzeyi daha çok kadifemsidir. Sert olmayan bir fırça yardımıyla temizliği yapılır. Burada da anlaşıldığı gibi derinin birçok türü bulunmaktadır. Bu deriler hakiki olmalıdır. Deri hakiki olmayıp derisi yapay yani suni olursa ayağımızın sağlığı açısından kötü olmuş olur. Çünkü yapay deri ayağımızın yapısına zarar vermekle beraber terleme yapıp kötü kokuya da sebep olabilir. O yüzden derinin her zaman hakiki olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Hakiki deri ayakta terleme yapmamakla beraber ayakta ki kokuyu da engeller. Hakiki deri terlikler daha çok uzun vadeli kullanışlı bir giyim eşyasıdır.

De-ri terlikler günlük hayatta çok kullanılan giyim eşyalarından biridir. Rahatlığı dokusu bakımından tercih edilenler arasındadır. De-ri terliklerin ev içinde de giyilen modelleri de bulunmaktadır. Ev içi terliklerinde genelde topuklu, düz taban vs. gibi modeller tercih edilir. Kişinin isteğine göre alması giymesi kendisine kalmıştır. De-ri terlik kalite bakımından da çok iyidir. Modellere bakarken kaliteli olup olmamasına da bakılmalıdır. Ayağımızın sağlığı açısından çok önemlidir. Örneğin; suni deri terlik alıp giyildiğinde rahat olmamakla beraber kısa vadelidir. Çünkü yırtılma veya kopma olabilir. Ayakta terleme yapıp belli bir zaman sonra kokuya sebep olabilir. Bu durumda ayağımızın sağlığı açısından hiç iyi değildir. Vücudumuzun tüm yükünü ayaklarımız taşımaktadır. Bu yüzden de ayak sağlığımızı koruyucu yani kaliteli olan hakiki deri terlikler giymeliyiz. Ev içinde terlik seçimi olarak da hakiki deri olmasına dikkat etmeliyiz. Hakiki derinin dokusu daha yumuşaktır. Sert değildir. Esnekliğinden dolayı da kolaylıkla ayağın şeklini alırlar. Ev içi de-ri terliklerin birçok modeli vardır. Rugan, süet, nubuk, vidala vs. gibi birçok deri türlerinden tasarlanmış ev içi de-ri terlikler de mevcuttur.

De-ri terlik seçiminde genellikle erkekler daha çok ön kısmı kapalı olan terlikleri seçerler. Rugan, nubuk gibi türleri vardır. Rahatlık ve sağlık açısından da gayet iyi terliklerdir. Sabo de-ri terlikler de bulunmaktadır. Genellikle sağlık çalışanları tarafından giyilmektedir. Tabi her yaşa uygun olduğu için derisinin farklı oluşundan dolayı da tercih edilenler arasında yer almaktadır. Vücudumuzun tüm yükünü ayaklarımız taşır. Bu yüzden de ayağımızın sağlığı çok önemlidir. Almak istediğimiz deri terliklerinde modelleriyle beraber kaliteli olmasına özen göstermeliyiz. De-ri terliklerin yumuşak dokusu daha çok önerilenler arasındadır. Maliyet bakımından da gayet uygundurlar. Derinin hakiki olması gerekmektedir. Suni deri terlikleri tercih etmememiz gerekir. Ayağımızın sağlığı önemlidir. Suni deriyi yani yapay deriyi tercih edersek ayağımız için iyi değildir. Maliyeti bakımından daha çok ucuz olduğu için tercih ederler ama ne kadar ucuz olursa olsun suni deri olan terlikleri almamalıyız. Deri terliklerin bakımlarına da özen göstermeliyiz. Hemen hemen her gün havalandırmamız gerekmektedir. Her bir deri türünün bakımları da farklıdır. De-ri terliklerinin modelleri ve hangi tür nasıl alınacağını bakımlarını anlatan cevapları bulmaya çalıştığımız bir yazı olmuştur. Böylelikle bunlara daha çok dikkat ederek alışveriş de hangi kaliteli terlik modelleri almamız gerektiğine özen gösteririz.